Postup nasazení a vyjmutí kontaktní čočky
Připravili jsme pro vás průvodce jak kontaktní čočky nasadit do oka a následně je z oka vyjmout. Některé kroky jsou popsány dvojím způsobem s ohledem na to, zda si kontaktní čočky nasazuje přímo dítě či zda kontaktní čočky nasazuje dítěti rodič.
Nasazení kontaktních čoček
Krok 1
- Umyjte si ruce mýdlem a osušte čistým ručníkem
Krok 2
- Připravte si pouzdro s kontaktními čočkami, dále roztok pro případné očištění čočky, pokud by spadla na stůl apod.
- Pokud čočky nasazuje přímo dítě, sedne si před zrcadlo.
- Pokud čočky nasazuje dítěti rodič, položí si dítě před sebe. V tomto případě je dobré vytvořit pro dítě rituál, který bude s aplikací čoček spojený, aby si na celý proces rychle zvyklo a nevzpouzelo se.
Krok 3
- Vyjměte kontaktní čočku z pouzdra a položte ji na osušený ukazováček. Zkontrolujte, zda je čočka čistá a neporušená (POZOR: Nikdy neaplikujte do oka čočku, která je naštípnutá nebo natržená!). Dále pohledem na čočku z boku zkontrolujte, zda není čočka tzv. “na ruby” - to poznáte podle okrajů čočky:
- správná poloha: čočka má tvar misky s kulatými okraji
- nesprávná poloha / na ruby: čočka má tvar misky s vykrojenými okraji, v tomto případě musíte čočku otočit
Krok 4
- Zvolte si oko, do kterého budete čočku nasazovat jako první - je na vás, zda pravé či levé, ale zvykněte si vždy začínat stejným okem. Je to důležité, abyste předešli případné záměně čoček, což je důležité zvláště v případech, kdy jsou na každém oku rozdílné dioptrie.
Krok 5
- Prostředníkem ruky, ve které máte čočku, stáhněte dolů dolní víčko oka a ukazovákem druhé ruky přidržte horní víčko oka. Čočku jemně přiložte na oko a uvolněte víčka. Následně zamrkejte a můžete i případně velmi lehce víčka masírovat, za žádných okolností však nesmíte oči třít!
- Nasazujete-li čočku vašemu dítěti, dojde k mrkání zpravidla „automaticky“, zabraňte však dítěti v mnutí očí – třeba hrou „paci-paci“
Krok 6
- Pokud se během manipulace dostala na čočku nějaká nečistota a dráždí oko (rodič to na dítěti pozná, neboť oko dítěte začne slzet, příp. dítě oko mhouří či jej nedokáže otevřít), posuňte čočku v oku na bělmo a nechte ji vrátit zpět. Pokud to nepomůže, čočku z oka vyjměte, očistěte roztokem a znovu nasaďte - v případě, že čočka bude i nadále oko dráždit, znovu ji nenasazujte a použijte novou čočku.
Krok 7
- Stejný postup zopakujte při nasazení čočky do druhého oka.
Vyjmutí kontaktních čoček
Krok 1
- Umyjte si ruce mýdlem a osušte čistým ručníkem. Dítě si opět čočky vyndává před zrcadlem / rodič si dítě položí před sebe.
Krok 2
- Opět si zvolte oko, ze kterého budete čočku vyjímat jako první tak, aby nedošlo k záměně čoček.
Krok 3
- Lehce stáhněte spodní víčko oka a posuňte čočku dolů na bělmo. Opatrně zmáčkněte čočku bříškem palce a ukazováčku a vyjměte ji z oka. Čočku netiskněte nehty, mohla by se tím poškodit.
Krok 4
- Čočku očistěte a umístěte do pouzdra s roztokem na kontaktní čočky.
Zde naleznete celý návod jak pečovat o kontaktní čočky.