Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Šilhání u dětí

KDYŽ VAŠE DÍTĚ ŠILHÁ

 

Většina rodičů považuje šilhání pouze za velký estetický problém – tato oční vada je však mnohem závažnější...

Šilhání neboli strabismus je oční vada, kdy oči nesledují pozorovaný předmět rovnoběžně, ale jedno nebo střídavě obě oči se stáčí jiným směrem. I když je šilhání kosmetickým problémem a je zpravidla na první pohled vidět, mnohem závažnější je, že následkem této vady může dojít k trvalé ztrátě zrakové ostrosti a dalším očním potížím. Šilhání je proto nutné co nejdříve odstranit.šilhání

Obvykle, pokud jsou oči zdravé, mozek slučuje obrazy z obou očí do jednoho jediného obrazu. Při šilhání však musí mozek zpracovávat dva různé obrazy a vzniká dvojité vidění. Aby mozek dvojitému vidění předešel, obraz ze slabšího (šilhajícího) oka přestane vnímat a  postižené oko se dále nerozvíjí. Pokud tento stav trvá delší dobu, může vzniknout tupozrakost. Vzhledem k tomu, že vývoj zrakových funkcí není u malých dětí zdaleka ukončen (zrak se vyvíjí až do 8. roku věku), může bez včasné léčby dojít k trvalému poškození zraku.

 

Jak strabismus u dítěte poznáte

Při šilhání se jedno nebo střídavě obě oči stáčí různým směrem. Vzniká nejčastěji v důsledku vrozené či získané poruchy vidění, nebo poruchy funkce okohybných svalů. Může se objevit i u dítěte, které dosud nešilhalo, nejčastěji kolem třetího roku věku. Často bývá spojeno s dioptrickou vadou – dalekozrakostí. Šilhání se může projevit v souvislosti s únavou, stresem nebo při pohledu na určitou vzdálenost. Pokud si všimnete občasného šilhání dětí do 6 měsíců, nemusíte se znepokojovat, je to zcela normální a vše se většinou srovná. Určitě  neuděláte chybu, když problém zkonzultujete s lékařem. Vznik této oční vady značně ovlivňuje dědičnost –  riziko vzniku strabismu se zvyšuje při výskytu u blízkých příbuzných, a proto je na místě nechat dítě včas vyšetřit.

 

Jak lze šilhání u dětí řešit

Strabismus je nezbytné začít léčit včas. Lékaře navštivte okamžitě v případě, kdy šilhání u dítěte zaregistrujete či máte jakoukoli pochybnost. Nepodceňujte ani preventivní prohlídky u dětského lékaře, jejich součástí je i orientační vyšetření zraku.

Léčba se vždy zaměřuje na odstranění oční vady, zachování zrakové ostrosti a obnovu spolupráce obou očí (binokulární vidění). Postup léčby je individuální, nejčastěji se používají speciální dioptrické brýle a ortoptická cvičení. Brýle jsou nezbytné pro korekci oční vady, v případě tupozrakosti se lepší oko zakrývá, aby slabší oko bylo nuceno pracovat a co nejvíce se rozvíjet. Ortoptické cvičení napomáhá obnově zrakových funkcí a nácviku spolupráce obou očí. Léčba bývá dlouhodobá, cvičení probíhají v ordinaci očních specialistů, případně i doma.

V našem centru při cvičení používáme speciální ortoptické přístroje, různé moderní elektronické a interaktivní pomůcky. Domácí cvičení je pak jen doplňkem komplexní léčby a probíhá na speciálních herních aplikacích na počítači či tabletu. Způsob a délku léčby stanovuje lékař spolu s ortoptistkou. Léčba je vždy individuální, odpovídá věku dítěte, jeho možnostem, typu i rozsahu zrakového postižení. Během léčby je vždy důležitá motivace a podpora dětí a velmi úzká spolupráce rodičů a specialistů.

U dětí je léčba strabismu zpravidla konzervativní, pokud se však stav při léčbě brýlemi ani cvičením nelepší, přistupuje se k operaci. Ta spočívá v úpravě okohybných svalů tak, aby se postavení šilhajícího oka srovnalo nejpozději před nástupem do školy. I po operaci však musí dítě s dioptrickou vadou nosit brýle, důležité je i následné ortoptické cvičení, díky kterému se správně rozvíjí a zafixuje spolupráce obou očí a koordinace očních svalů.

Důležité je však zdůraznit, že některé druhy šilhání, zejména spojené s tupozrakostí lze úspěšně léčit pouze v dětském věku. 

Vhodnou léčbu a možnosti řešení oční vady vašeho dítěte vám vždy sdělí lékař na základě celkového očního vyšetření. V našem centru jsme na děti připraveni – vždy poskytujeme individuální komplexní péči na nejvyšší světové úrovni.

 

Pokud se chcete na cokoli zeptat, napište nebo zavolejte, rádi vaše dotazy zodpovíme.

 

Objednat se s dítětem na vyšetření můžete telefonicky nebo také on-line.

 

 

ockosemockotam
Dětské oční vady

Pro rodiče ke stažení
Doporučeno pacienty
Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version