Spokojenost pacientů:
Jak probíhá léčba Kolik mě léčba bude stát? Objednat na konzultaci Pro naše děti

Znáte nejčastější mýty o zraku?
23.08.2013

Znáte nejčastější mýty o zraku?

Zrak je jedním z nejcennějších smyslů, které máme, a proto chceme udělat maximum, abychom svůj zrak i zrak našich dětí chránili a dobře o něj pečovali. Často se tak řídíme spoustou rad a doporučení, o kterých ale nevíme, že jsou jen mýty, které se nezakládají na pravdě.

 

Zde jsou tedy nejčastější mýty o zraku, které nejsou pravdivé:

 

1. MÝTUS: „Sledování televize zblízka kazí oči“

Jde o mýtus, který velice často slýcháme, nicméně sledování televize zblízka nemá vliv na vznik zrakových vad. Zvýšenou zrakovou námahou se totiž zrak nezhoršuje, může jen způsobit únavu očí či bolest hlavy.

 

2. MÝTUS. „Časté a dlouhodobé sezení u počítače kazí oči“

Opět jde o mýtus. Dlouhodobá práce na počítači může být spojena se zrakovými obtížemi jako je pálení či bolest očí, nicméně vliv na vznik zrakových vad také nemá.

 

3. MÝTUS: „Čtení po tmě kazí oči“

Další častý mýtus. Jak již bylo řečeno, zvýšenou zrakovou námahou se zrak nezhoršuje, pouze může způsobit nadměrnou únavu či bolest očí. Čtení při špatném osvětlení tedy také nemá vliv na vnik zrakových vad.

 

4. MÝTUS: „Nošením brýlí oči zleniví“

Také toto není pravda. Používáním brýlí se oči neoslabují. Oční vada se může zhoršovat spolu s věkem nebo jako výsledek nemoci, brýle za ni však nemohou. Naopak malým dětem, které se léčí např. s tupozrakostí či šilháním uškodí, pokud brýle nenosí. Je tedy správné nosit brýle se správnou dioptrickou korekcí.

 

5. MÝTUS: „Mrkev zlepšuje zrak"

Opět mýtus. Ačkoliv se hodně lidí mylně domnívá, že když budou jíst hodně mrkve, nikdy nebudou nosit brýle, není to pravda. S dioptrickými vadami konzumace mrkve vůbec nesouvisí. Vitamín A, který je v mrkvi obsažen, vyživuje sítnici. Nicméně vitamín A se nenachází jen v mrkvi, ale i v řadě dalších potravin.

 

6. MÝTUS: „Dítě, které šilhá, z toho vyroste“

Další pověra. Šilhajícím miminkům se sice ve chvíli, kdy začnou správně fixovat předměty kolem sebe, očka srovnají, ale u větších dětí šilhání nezmizí samo. Dítě, které šilhá, je nutné vyšetřit a zahájit správnou léčbu, která je vždy individuální – většinou se léčí brýlemi a cvičením slabšího oka, případně i operací.

 

7. MÝTUS: „Stačí obyčejné sluneční brýle“

Jde o mýtus. Sluneční paprsky jsou pro oči velmi nebezpečné a dívání do slunce může vážně poškodit sítnici, rohovku i oční čočku a dokonce způsobit i slepotu. Proto je nutné chránit oči kvalitními slunečními brýlemi se silným UV filtrem. Brýle by měly chránit oko i ze stran tak, aby škodlivé UV paprsky nepronikali z boku. V letních měsících a na horách i u moře je ideálním doplňkem i pokrývka hlavy, která zastíní oči (klobouk či kšiltovka).

 

8. MÝTUS: „K očnímu lékaři se chodí jen pro brýle“

Spousta lidí si myslí, že k očnímu lékaři by se měli objednat až tehdy, když mají pocit, že špatně vidí. Je to ale velký omyl. Oční lékař neměří jen dioptrie a nepředepisuje jen brýle. V rámci prohlídky vám lékař zkontroluje i čočku a oční pozadí, změří nitrooční tlak a provede další důležitá vyšetření, která mohou odhalit závažná zraková onemocnění. Pamatujte, že prevence je důležitá a může vám ochránit vaše oči!

 

Pokud tedy chcete svému dítěti skutečně ochránit oči, nedejte na babské rady a raději dejte přednost preventivnímu vyšetření očním lékařem. Jen včasnou diagnostikou a zahájením léčby je možné zrakové vady napravit či alespoň zmírnit jejich důsledky!

 

Objednat na vyšetření

Odebírat novinky
Najdete nás na: Facebook Google Twetter
Pomozte nám zlepšovat naši péči. Pošlete své podněty přímo ředitelce na eMail: reditel(zavináč)detskeoci.cz.

Ušetřete čas i peníze! Potřebujete se zeptat, objednat nebo se poradit? Zanechte nám svůj kontakt a my vám zavoláme zpět.

english version